Dionici Parka prirode Lonjsko polje ključni su u izradi novog Plana upravljanja
- 04.11.2021
Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja te timom stručnjaka ispred Particip GmbH u procesu je izrade svojeg drugog plana upravljanja Parkom prirode Lonjsko polje, u sklopu projekta Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000.
Ekološka mreža Natura 2000 je koherentna europska ekološka mreža sastavljena od područja u kojima se nalaze prirodni stanišni tipovi i staništa divljih vrsta od interesa za Europsku uniju, a omogućuje očuvanje ili, kad je to potrebno, povrat u povoljno stanje očuvanja određenih prirodnih stanišnih tipova i staništa vrsta u njihovu prirodnom području rasprostranjenosti.
Ekološka mreža Republike Hrvatske sastoji se od 745 područja očuvanja značajnih za vrste i stanišne tipove, od kojih Park prirode Lonjsko polje upravlja jednim područjem ekološke mreže, dok su 2 područja djelomično pod upravljanjem Parka prirode Lonjsko polje.
Sukladno Zakonu o zaštiti prirode (Narodne novine br. 80/13, 15/18, 14/19 i 127/19) propisana je izrada plana upravljanja za sva zaštićena područja i područja ekološke mreže, kao strateškog dokumenta Javne ustanove kojim se utvrđuje stanje zaštićenog područja ili područja ekološke mreže te određuju ciljevi upravljanja, aktivnosti za postizanje ciljeva i pokazatelji provedbe plana.
Osnovni način ovakvog upravljanja je provođenje mjera očuvanja za ciljne vrste i stanišne tipove. One se ugrađuju u planove upravljanja područjima ekološke mreže kao i sektorske planove gospodarenja prirodnim dobrima.
Svrha ovih planova je Javnim ustanovama olakšati upravljanje svim područjima u nadležnosti, s ciljem dugoročnog očuvanja prirodnih vrijednosti.
Važno je napomenuti da se radi o participatornom planiranju, što podrazumijeva uključivanje dionika na različite načine i na različitim razinama u pojedine faze ciklusa upravljanja područjem.
Stoga ovaj proces izrade planova upravljanja uključuje niz internih i dioničkih radionica, na kojima sudjeluju različiti dionici. Društva civilne zaštite i lokalna zajednica, lokalno stanovništvo i OPG-i, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo prostornoga uređenja, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Odgojno obrazovne- institucije, Sektor industrije i gospodarenja otpadom, Sektor lovstva i ribolovstva, Sektor poljoprivrede i šumarstva, Sektor prometa, veze i infrastrukture, Sektor prostornog razvoja, Sektor turizma, kulture i medija, Sektor vodnog gospodarstva, Sektor zaštite prirode, Znanstvena zajednica sudjeluju i iznimno doprinose izradi Plana upravljanja.
Jedan od glavnih ciljeva Projekta je jačanje kapaciteta dionika za upravljanje područjem kroz njihovu edukaciju i intenziviranje komunikacije o važnosti očuvanja ciljnih vrsta i staništa.
Nositelj projekta Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja RH, Uprava za zaštitu prirode te Zavod za zaštitu okoliša i prirode, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH. Suradnici su nadležne javne ustanove. Izvršitelj Projekta je Particip GmbH, a Projekt je financiran iz Europskih strukturnih investicijskih fondova.