Nematerijalna kulturna baština
Pjesme, plesovi, običaji i usmena predaja dio su nematerijalne kulturne baštine te pokazuju povezanost ljudi s Lonjskim poljem te povijesnim razdobljem Vojne krajine.
Stanovništvo Lonjskog polja do danas je sačuvalo umijeća izrade košara od pruća, ribarskih mreža i drvenih čamaca. Gaji se i posebna gastronomska tradicija. Uz proizvodnju hrane tu su arhaične kulinarske vještine te načini pripreme starinskih jela.
Republika Hrvatska donijela je rješenje kojim tradicijski ribolov na području Parka prirode Lonjsko polje i Moslavine ima svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra. Cilj je poticati sudjelovanje zajednice u identificiranju i prenošenju dobra, promovirati kulturno dobro održavanjem izložbi i stručnih skupova, prenositi znanja i vještine putem seminara i radionica, istraživati i dokumentirati dobro te ga štititi od nestajanja ili uništenja.
Tradicijsko ribarstvo na području Lonjskog polja i Moslavine izniman je primjer kontinuiteta u prenošenju umijeća ekološkog i održivog sustava ribarenja pomoću alata proizvedenih u kućnoj radinosti od prirodnih materijala. Neki od alata tradicijskog ribarstva su mreža rajterica, mreža splavarica, koš, vrška, struk, sačmarica i sak. U prošlosti je tradicijski način ribolova imao mnogo veću važnost za domicilno stanovništvo, naročito nakon 2. svjetskog rata kada je za stanovništvo Lonjskoga polja ribarstvo bilo dopuna poljoprivredi i stočarstvu. Danas tradicijsko ribarstvo utječe na razvoj ruralnog turizma. Alati tradicijskog ribarstva, tehnike lova i suveniri predstavljaju vrijedan i kvalitetan sadržaj u razvoju turističke ponude Parka prirode Lonjsko polje i Moslavine.