Pješačke staze
Staza graničara
Staza Posavca
Tenina staza
Koščeva staza
Staza graničara
Ova pješačka staza kreće iz Posjetiteljskog centra Krapje u smjeru pašnjaka Orlinci.
Na prvoj zaustavnoj točki smješten je gater. Tamo možete promatrati i fotografirati turopoljske svinje. Nedaleko njih na otvorenoj ispaši nalazi se matično stado danas kritično ugroženog slavonsko-podolskog goveda (podolca). Stado promatrajte s odgovarajuće udaljenosti. Zabranjeno je prilaženje stadu unutar ograde. Staza dalje vodi prema najvećem gnjezdilištu žličarke u Hrvatskoj – rezervatu Krapje đol. Zbog močvarnog terena te bujnosti vegetacije u rezervatu se gnijezdi i mješovita kolonija ptica močvarica. Tu su, među ostalima, gak, žuta čaplja, mala bijela čaplja, velika bijela čaplja i čaplja danguba.
Nekada se ovdje protezala Vojna krajina – granica između Austro-ugarskog i Osmanskog carstva. Zbog toga su danas uz ovu šetnicu, kao osmatračnice, izgrađene dvije replike drvenih povijesnih stražarnica (čardaka) koji podsjećaju na burnu povijest Vojne krajine i život graničara.
Za šetnju ovom stazom potrebno vam je oko tri sata.
Staza Posavaca
Staza Posavaca nudi vam ugodnu šetnju u trajanju od dva do dva i pol sata.
Tijekom te šetnje možete otkriti kako je čovjek iskorištavajući oranice, livade i pašnjake ostavio otvorena vrata divljini. Staza govori i o karakteristikama ovog poplavnog područja te o tradicijskom načinu stočarenja na pašnjaku na kojem se nalazi i osmatračnica za promatranje ptica te domaćih životinja na slobodnoj ispaši. Šetnja završava pričom o tome kako danas tradicijski poljoprivredni proizvodi predstavljaju jedinstvenu gastronomsku ponudu na posavskim seoskim turističkim gospodarstvima.
Preporučujemo da na ovu kružnu poučnu pješačku staze pođete iz Posjetiteljskog centra Čigoč. Tamo ćete dobiti potreban savjet kuda se kretati. Staza je kružnog karaktera i na njoj je postavljeno 5 poučnih ploča. Dugačka je 4.200 m.
Tenina staza
Ova poučna šumska staza zajednički je projekt Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje i Šumarije Lipovljani. Staza je izgrađena u granicama Parka kod sela Piljenice nedaleko Vaclavekovog mlina i Ribnjaka Lipovljani. Tenina staza simbolično podsjeća na šumara i hrvatskog pisca Josipa Kozaraca koji je kao prvi upravitelj Šumarije Lipovljani ovdje proveo punih 10 godina – od 1885. do 1895. godine. U šumama kraj Lipovljana on je stvorio svoja najvrjednija djela. Među njima su Mrtvi kapitali, Slavonska šuma, Među svjetlom i tminom, Tena te Mira Kodoličeva.
Tenina staza je vrlo lagana pješačka staza kružnog karaktera. Na njoj je postavljeno 16 poučnih ploča koje govore o obilježjima tipične nizinske šume hrasta lužnjaka i običnog graba.
Staza se nalazi na tzv. gredi, tj. mikrouzvišenju. Zbog toga nije u poplavnoj zoni šume. Ova šuma je prava riznica biološke raznolikosti, pa šetnja Teninom stazom nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Staza se koristi isključivo pod stručnim vodstvom vodiča Parka prirode. Zato je šetnju potrebno prethodno najaviti u posjetiteljskim centrima. Staza je dugačka 2.500 m.
Koščeva staza
Ova kružna pješačka staza kreće i završava u Posjetiteljskom centru Repušnica. Staza ide uz sjeverni nasip retencije Lonjsko polje. Prolazi kraj poplavnih livada košanica i pašnjaka te odmorišta Vrbačinec.
U šetnju se možete uputiti sami ili pod vodstvom stručnog vodiča. Moguće je organizirati i edukativni program uz promatranje ptica. Ruta je dugačka 5 km i ide po postojećem šumskom i poljskom putu. Posebnu atrakciju čine krda izvorne pasmine konja na slobodnoj ispaši.
Za pješačenje, mimo uređenih i na karti označenih staza, mogu poslužiti nasipi uz rijeku Savu te tzv. obrambeni nasipi uz retenciju Lonjskog polja. Ako za pješačenje izaberete jedan od nasipa, obvezno proučite osnovna pravila ponašanja u Parku prirode Lonjsko polje.
KAKO SE PRIPREMITI ZA BORAVAK U PARKU?
Lonjsko polje je močvarno područje. Na području Parka ima malo trgovina i restorana, pa vas molimo da vodite računa o tome da ponesete dovoljno hrane i pića.
Da bi Vaš posjet Parku bio što ugodniji, preporučujemo da ponesete sljedeće:
• terensku obuću ( po mogućnosti i rezervni par obuće)
• košulju dugih rukava i duge hlače (zbog komaraca)
• sredstvo protiv komaraca
• kapu, šešir ili štitnik od sunca
• dovoljnu količinu tekućine (vode, čaja ili nekog osvježavajućeg napitka)