Promatranje ptica
PTIČJE CARSTVO PARKA PRIRODE LONJSKO POLJE
Ptice su danas jedna od najugroženijih životinjskih vrsta na našem planetu, a Lonjsko je polje IBA (Important Bird Area) područje, tj. globalno važno stanište za očuvanje ptica. Na popis tih područja Park je ušao davne 1989. godine. Naime, na površini od 506 kilometara četvornih Lonjskog polja zabilježeno je 250 vrsta ptica među kojima su 134 gnjezdarice. U europskim, pa i svjetskim razmjerima, tako velika zastupljenost ptica na relativno malom prostoru znači izuzetno bogatu ornitofaunu. Lonjsko polje pticama je važno gnjezdilište, zimovalište i obitavalište.
Za promatrače ptica u parku posebno interesantne su sljedeće vrste:
Veliki vranac (Phalacrocorax carbo)
Crna roda (Ciconia nigra)
Roda (Ciconia ciconia)
Siva čaplja (Ardea cinerea)
Žuta čaplja (Ardeola ralloides)
Čaplja danguba (Ardea purpurea)
Velika bijela čaplja (Egretta alba)
Mala bijela čaplja (Egretta garzetta)
Bukavac (Botaurus stellaris)
Gak (Nycticorax nycticorax)
Žličarka (Platalea leucorodia)
Patka njorka (Nyroca nyroca)
Štekavac (Haliaeetus albicilla)
Orao kliktaš (Aquila pomarina)
Crna lunja (Milvus migrans)
Vodomar (Alcedo atthis)
Crevenoglavi djetlić (Dendrocopos medius)
Siva žuna (Picus canus)
Sivi svračak (Lanius minor)
Crvenorepi svračak (Lanius isabellinus)
Smeđoglavi batić (Saxicola rubetra)
Bjelovrata muharica (Ficedula albicollis)
Bjelobrada čigra (Chlidonias hybrida)
Čaplja govedarica (Bubulcus ibis)
Bregunica (Riparia riparia)
Pčelarica (Merops apiaster)
Piljak (Delichon urbica)
Lastavica (Hirundo rustic)
Ljubiteljima promatranja ptica u Parku prirode Lonjsko polje možemo preporučiti sljedeće lokacije za promatranje:
- prvo europsko selo roda Čigoč
- ulaz u retenciju Lonjskog polja u Kratečkom i Mužilovčici
- rukavac Tišina-Mužilovčica
- Osekovsko polje
- Repušničko polje
- Poganovo polje
- Ribnjak Sloboština
- Ornitološki rezervat Krapje Đol
- Vodotok rijeke Save
Ornitološki rezervat Krapje Đol
Krapje đol je 1963. godine proglašen posebnim (ornitološkim) rezervatom. Time je postao najstariji rezervat u Hrvatskoj. Područje je zaštićeno u kategoriji posebnog rezervata prirode, a obuhvaća površinu od oko 25 hektara.
Krapje đol se nalazi između sela Krapje i sela Drenov Bok. Riječ je o starom rukavcu rijeke Save koje je obraslo bujnom vegetacijom. Neke od najzanimljivijih biljnih vrsta tu su: trska (Phragmites australis), rogoz (Typha latifolia), obična šašika (Scirpus sylvaticus), uspravni ježinac (Sparganium erectum) i rezac (Stratiotes aloides).
Zbog močvarnog terena te bujnosti vegetacije tamo se kolonijalno gnijezde žličarka i razne vrste čaplji. Među njima su gak (Nycticorax nycticorax), žuta čaplja (Ardeola ralloides), mala bijela čaplja (Egretta garzetta), siva čaplja (Ardea cinerea), velika bijela čaplja (Egretta alba), čaplja danguba (Ardea purpurea) te najznačajnija žličarka (Platalea leucorodia).
Kolonija broji i preko 500 parova ptica na gniježđenju, od kojih je od 30 – 100 parova žličarki. Toliko gniježđenje žličarki podiže vrijednost lokaliteta s regionalnog na međunarodnu razinu. Naime, taj broj znači da se ovdje gnijezdi oko deset posto cijele europske populacije žličarki. Na tu smo činjenicu toliko ponosni da se žličarka nalazi i na logotipu Parka prirode Lonjsko polje.
U drugoj polovici 20. stoljeća, ljudskim je djelovanjem ornitološki rezervat Krapje đol gotovo isušen. Zbog poljoprivrede su meliorirane površine oko rezervata, što je rezultiralo isušivanjem rukavca i prestanka gniježđenja ptica. Zahvaljujući financijskoj pomoći Zoologische Gesellschafta iz Frankfurta krenulo se u spašavanje ornitološkog rezervata. Od Save je prokopan kanal kojim se pušta voda u Krapje đol. Zahvaljujući tome 1991. godine nastavljeno je gniježđenje ptica.
Ljubitelji promatranja ptica u posebni (ornitološki) rezervat Krapje đol mogu doći Stazom graničara.
VAŽNA NAPOMENA:
Za kretanje ornitološkim rezervatom Krapje đol te drugim lokacijama za promatranje ptica posjetitelji se obvezno moraju javiti u posjetiteljske centre Parka. Tamo će dobiti upute na koji način promatrati ptice. Ako želite što bolje raspoznavati vrste ptica, u posjetiteljskim centrima nabavite džepni vodič Ptice Hrvatske i Europe.