Započelo punjenje Posebnog (ornitološkog) rezervata Krapje đol sa vodom iz rijeke Save
- Krapje, 29.03.2019
Ustanova je u petak, 29.03.2019. godine u poslijepodnevnim satima započela sa aktivnim mjerama upravljanja za poboljšanje hidrološke situacije u posebnom ornitološkom rezervatu Krapje đol u cilju osiguranja uspješnog gniježđenja žličarki i raznih vrsti čaplji. Radove izvodi „Tanac“ d.o.o.
Hidrološka situacija u Posebnom (zoološkom) rezervatu Krapje đol prije početka gniježđenja u ožujku 2019. godine nije obećavala uspješno gniježđenje mješovite kolonije žličarke i raznih vrsta čaplji te je Ustanova inicirala provedbu aktivnih mjera upravljanja u cilju osiguranja vode u rukavcu iz rijeke Save.
Dovoljan nivo vode za gniježđenje mješovite kolonije u OR Krapje đol u sezoni 2018. godine osiguran je u prosincu 2017. godine. Visoki vodostaji Save u 2018. godini kada je bilo moguće puniti Krapje đol bili su u svibnju/lipnju 2018. godine, ali se rukavac nije mogao puniti jer je gniježđenje bilo u tijeku. U kolovozu 2018. godine, nakon gniježđenja rukavac je potpuno presušio. Jedina moguća povoljna hidrološka situacija – visok vodostaj Save koji omogućava punjenje rukavca kroz 500 m dug cjevovod bio je u veljači 2019. godine kada je otvoren ventil te se je rukavac napunio do vodostaja od 68 cm. Nakon mjesec dana, očitanje na vodomjernoj letvi pokazalo je niži vodostaj za 18 cm, a 29.03.2019. godine svega 41 cm. U koloniji su sive čaplje već počele gnijezditi, a pedesetak žličarki je došlo u koloniju nekoliko dana ranije. Dinamika evapotranspiracije i prolaz površinske vode kroz tlo pokazuje tendenciju da kroz 2 mjeseca vode u rukavcu ne bi bilo u povoljnom stanju koje bi osiguralo uspješno gniježđenje. Prognostička karta oborina za razdoblje od travnja do lipnja 2019. godine od DHMZ ne govori u prilog većih očekivanih oborina, već se prognoziraju oborine ispod uobičajenog.
Budući da žličarke grade gnijezda cca pola metra iznad vode, padom vodostaja u narednim mjesecima gnijezda bi na toj visini bila dostupna divljim svinjama i čagljevima, čime bi se dovelo u pitanje uspješnost gniježđenja i podizanje mladih.
Nakon provedenih konzultacija sa Hrvatskim vodama, Ministarstvom zaštite okoliša i prirode, Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i prirode i vlasnikom tvrtke „Tanac“ d.o.o. Ustanova je dana 29.03.2019. godine započela sa provedbom pumpanja vode iz rijeke Save u cjevovod kojim se puni rukavac. Pumpe koje su montirane na brodu osiguravaju protok od 500 l/sek. Plan je da se nivo vode u rukavcu podigne za pola metra.
Ustanova je sličnu aktivnost provela 2012. godine. 2011. godina je bila suša te vodostaj Save nije bio dovoljno visok (690 cm vodostaj Sava Jasenovac) za punjenje rukavca do sezone gniježđenja 2012. godine. Rukavac se je u potpuno suhom stanju punio uz pomoć pumpi vodom iz rijeke Save te je za 16 dana napunjeno cca 40 cm vode, koja je za 15 dana otišla kroz propusno tlo. Te godine nije bilo gniježđenja.
Ovogodišnja hidrološka situacija za ovu vrstu aktivnosti je puno povoljnija jer je u rukavcu ipak 40 cm vode te svako dodatno punjenje može samo poboljšati vodni režim čime se povećavaju šanse za uspješno gniježđenje.
Iako se i ove godine aktivnost provodi kao svojevrsno testiranje u cilju osiguranja povoljnih uvjeta za gniježđenje strogo zaštićenih vrsta ptica, Ustanova će imati više saznanja o potrebitosti provođenja sličnih aktivnosti u budućnosti kada je neophodna prilagodba ekstremnim klimatskim i hidrološkim uvjetima.