Obilježena 50. obljetnica Ramsarske konvencije
- 02.02.2021
Danas obilježavamo Svjetski dan vlažnih staništa. Prije 50 godina, 2. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa od međunarodne važnosti, naročito kao staništa ptica močvarica. Konvencija obvezuje svaku zemlju potpisnicu na opće očuvanje vlažnih staništa na vlastitom teritoriju i predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju vlažnih staništa.
Vlažna staništa predstavljaju jednu od najvećih vrijednosti biološke i krajobrazne raznolikosti. Uz njih je vezano više od 40 % vrsta biljaka i životinja, međutim to su i među najugroženijim ekološkim sustavima na svijetu. Osim što su staništa velikom broju biljnih i životinjskih vrsta ova staništa imaju veliki značaj u prilagodbi na klimatske promjene. Iznimna je važnost vlažnih staništa u obrani od poplava.
Vrijednost vlažnih staništa vezana je i uz obnavljanje zaliha podzemnih voda, učvršćivanje obala, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenata i pročišćavanje vode. Ona pružaju i velike mogućnosti za razvoj turizma i rekreacije. Zbog česte prisutnosti čovjeka danas predstavljaju i iznimnu kulturno – tradicijsku vrijednost.
Park prirode Lonjsko polje jedno je od 5 područja u Republici Hrvatskoj koja se nalaze na Ramsarskoj listi, a ujedno i najveće močvarno područje na prostoru lijepe naše.
U Parku prirode Lonjsko polje dugi niz godina se obilježava ovaj nama važan dan. Manifestacija Budućnost na rubu močvare zajedno s Ogrankom Matica hrvatska Kutina obilježavala se godinama, pa tako i ove godine uz epidemiološke preporuke i nešto manjem broju obilježen je Dan vlažnih staništa, prvi puta u Posjetiteljskom centru Krapje.
„Upravo zbog svojih poplavnih šuma i livada Park prirode Lonjsko polje važan je lokalnom stanovništvu, prvenstveno zbog stočarstva, atraktivan je ljubiteljima prirode ali zasigurno poplave su jedan od razloga zašto se posjetitelji ponovno vraćaju u naš Park. Prirodni fenomen plavljenja ima veliki značaj u obrani od poplava, ali isto tako značajan je zbog obnavljanja zaliha podzemnih voda te njihova pročišćavanja, učvršćivanja obala, zadržavanja hranjivih tvari, tradicionalnog pašarenja te ublažavanja klimatskih promjena.“ Istaknula je Marija Kušmiš, ravnateljica Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje.
Nazočnima se obratio i gradnonačelnik Grada Popovače Josip Mišković, a o važnosti vlažnih staništa i o klimatskim promjenama, povedena ovogodišnjom temom Vlažna staništa i voda, govorila je stručna voditeljica Javne ustanove Parka prirode Lonjsko polje Valerija Hima.
Samu obljetnicu zaključio je predstavnik Ogranka Matice hrvatske Dragutin Pasarić autorskom pjesmom o Lonjskom polju.
Lojnskom polju
“Išel jesem
Lojnskim polem
Mokrih čižmi.
Išel jesem
Lojnskim polem
Spucanih tabanov.
Išel jesem
Lojnskim polem
Vu drvenu čamcu.
Išel jesem
Lojnskim polem
Po ledu steklenom.
Šeptal se mu
Lojnsko pole
Široko si.
Lojnsko pole
Vu meni si.” Dragutin Pasarić