
Studijsko putovanje djelatnika Javne ustanove Park prirode Lonjsko polje u sklopu projekta „Invazivci negativci“
- 01.04.2025
Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje provodi projekt kontrole populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta „Invazivci negativci“, financiranog od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt je započeo početkom 2025. godine, a provoditi će se kroz tri godine. Cilj projekta je smanjiti brojnost triju invazivnih stranih vrsta od kojih jedna životinjska vrsta; Myocastor coypus – barska nutrija i dvije biljne: Asclepias syriaca L. – prava svilenica, Ailanthus altissima (Mill.) – pajasen. Prva aktivnost koja se provodi je uklanjanje barske nutrije. Barska nutrija nastanjuje močvarna područja, stalne vodotoke kao što su rijeke i potoci te vode stajaćice kao što su bare, kaljuže i tresetišta, sporije tokove rijeka, estuarije i morske obale s okolno obraslom vegetacijom. Uklanjanje se provodi na tri „kvadranta“ na području Parka. Unutar zadanih kvadranata nalaze se lokacije na kojima se postavljaju živolovke sa mamcima. Također, tijekom provedbe ovog projekta, koristiti će se i metoda odstrela barske nutrije, koju će provoditi Lovačko društvo uz koordinaciju djelatnika Javne ustanove. Kako bi se djelatnici upoznali sa načinom i metodom izlova u suradnji sa lovačkim društvom, prošli tjedan su posjetili Lovačko društvo „Patka“ Novigrad, koje dugi niz godina izlučuje jedinke barske nutrije iz lovišta. Stručnim predavanjem članova lovačkog društva i pokaznim terenskim obilaskom, djelatnici Javne ustanove su usvojili nova znanja o ovoj životinjskoj vrsti, o načinu života, o području koje nastanjuje i o izazovima sa uklanjanjem.
Uklanjanje barske nutrije kroz isti projekt provodi i Javna ustanova Natura Histrica. Stručnim vođenjem i obilaskom posebnog ornitološkog rezervata Palud, djelatnici su se upoznali sa izazovima sa kojima se susreću kolege, sa dosadašnjim iskustvom u upravljanju područjem, ali i planovima za uklanjanje barske nutrije.
Također, u sklopu istog projekta i provedbe aktivnosti, na studijskom putovanju i primjerima dobre prakse, pridružili su nam se kolege iz Javne ustanove Natura Slavonica, koji imaju vrlo slične izazove u upravljanju i uklanjanju jedinki barske nutrije.
Zajednički zaključak govori da je uklanjanje invazivne strane vrste barske nutrije iznimno zahtjevno, sa puno uloženog napora i spremnosti na rješavanje mnoštva izazova u provedbi aktivnosti uklanjanja.
Ovim putem se još jednom zahvaljujemo članovima Lovačkog društva „Patka“ Novigrad na uloženom trudu, izdvojenom vremenu i nesebičnom dijeljenju znanja i iskustava, kao i kolegama iz Javne ustanove Natura Histrica na prenošenju znanja i stručnom vođenju u zaštićenom području.
Kako je izgledao terenski obilazak, pogledajte u galeriji fotografija.